Wijkgebouw Balai Pusat

Het wijkgebouw Balai Pusat is een centrale plek in de wijk Berkenoord 2 in Vaassen. In het wijkgebouw kunnen jong en oud elkaar ontmoeten, meedoen aan activiteiten en informatie en advies krijgen over verschillende onderwerpen. In het wijkgebouw worden activiteiten georganiseerd samen met inwoners, verenigingen en stichtingen.

Ontwikkelingen wijkgebouw Balai Pusat

Wijkgebouw Balai Pusat is verouderd en toe aan vernieuwing. De gemeente is eigenaar van het gebouw. Stichting Beheer Wijkgebouw Berkenoord 2 zorgt voor het beheer. Uit onderzoek, onder andere naar het energieverbruik, blijkt dat het gebouw niet goed scoort. Daarom is het onderzoek 'De toekomst van wijkgebouw Balai Pusat' gestart, samen met inwoners van Berkenoord 2. Aan dit onderzoek werkt een werkgroep. In deze werkgroep zitten Wijkraad Berkenoord 2, Stichting Beheer Wijkgebouw Berkenoord 2 en gemeente Epe.

Haalbaarheidsonderzoek

Eind 2024 waren de eerste bijeenkomsten met vaste gebruikers van het gebouw en met inwoners. Bekijk de uitkomsten van deze bijeenkomsten. Daarna is een onderzoeksbureau gestart met een haalbaarheidsonderzoek en het participatietraject (traject waarbij inwoners konden meedenken). Deze resultaten zijn als rapport toegevoegd aan de raadscommissie van 27 november 2025.

Voorstel gemeenteraad 2025

Op basis van onderzoek naar de mogelijkheden, waaraan inwoners hebben meegedacht, is een voorstel gemaakt. De gemeenteraad heeft dit voorstel in december 2025 vastgesteld. Het voorstel is toegelicht tijdens de inwonersavond van 12 november 2025.

Met dit besluit kunnen stappen in gang worden gezet:

  • we brengen de risico's van het gebouw in kaart
  • we onderzoeken hoe we het gebouw kunnen verduurzamen
  • we werken de renovatievariant uit tot een voorontwerp (eerste ontwerp)
  • we maken op basis van het voorontwerp ook een ontwerp voor nieuwbouw
  • we berekenen de kosten van beide opties.

Wilt u meer weten? Bekijk het volledige voorstel, het onderzoek en de bijlagen.

Na het besluit van de gemeenteraad in 2025 is een ontwerpteam gestart. In dit team zitten een architect, installatieadviseur, bouwkundig adviseurs en projectleiders. Zij maken het voorontwerp (eerste ontwerp), doen onderzoek en kijken of de plannen haalbaar zijn.

In deze fase ligt de nadruk op de techniek.  Omdat nog niet is besloten of het gebouw wordt gerenoveerd of vervangen door nieuwbouw, kijken we nog niet naar de uitstraling of inrichting. Het eerste ontwerp laat zien hoe groot het gebouw wordt en hoe het wordt ingedeeld. Dit is de basis voor de volgende stap.

Pas na een nieuw besluit kiezen we een architect die de plannen verder uitwerkt. Er ligt nu dus nog niets vast.

In en rond het gebouw kunt u experts tegenkomen. Zij doen bijvoorbeeld metingen en onderzoeken planten en dieren. Later doen zij ook onderzoek naar asbest. In deze fase kijken we vooral wat mogelijk is en welke risico's er zijn. Daarom kunnen inwoners en gebruikers nu minder meedoen. 

Met de vaste gebruikers organiseerden we op 21 april een avond. Om iedereen in de plannen mee te nemen, organiseren we binnenkort ook een avond voor inwoners. Inwoners kunnen de tekeningen bekijken en hierop reageren. De uitkomsten van deze bijeenkomst plaatsen we daarna op deze pagina. We hangen een samenvatting van de resultaten op in het wijkgebouw.

Na de zomer leggen we een voorstel voor renovatie of nieuwbouw voor aan de gemeenteraad.

Planning

Planning

Todo

augustus - september 2026

  • besluit proces
Todo
Todo

1 juni 2026

  • informatiebijeenkomst inwoners
Todo
Actief

mei - juni 2026

  • kostenberekening en opstellen advies
Actief
Voltooid

21 april 2026

  • informatiebijeenkomst vaste gebouwgebruikers
Voltooid
Voltooid

maart 2026

  • informatiebrief bewoners wijk Berkenoord 2
Voltooid
Voltooid

februari - april 2026

  • ontwerpfase renovatie en uitzoeken risico's door onderzoeken
Voltooid
Voltooid

januari - februari 2026

  • samenstellen ontwerpteam met adviseurs
Voltooid
Voltooid
Voltooid
Voltooid

27 november 2025

Raadscommissie

Voltooid
Voltooid

12 november 2025

  • Gesprek met direct omwonenden
  • Inloopavond inwoners

Beslispunten raadsvoorstel worden gedeeld en inwoners kunnen eventuele zorgen en ideeën voor het participatie bij het vervolg delen.

Voltooid
Voltooid

Derde kwartaal 2025

Haalbaarheidsonderzoek door includi. We onderzoeken 4 plannen: van renovatie tot nieuwbouw, met of zonder extra functies. We kijken per plan naar de kosten, de ruimte, het effect op de buurt en of het aansluit bij wat eerder is opgehaald.

Voltooid
Voltooid

24 juni 2025

  • Bijeenkomst met presentatie van includi: 19:30 - 20:45 uur

Presentatie van includi over wat er tot nu toe is opgehaald en uitgewerkt. Ook bespreken we of er nog dingen ontbreken.

Voltooid
Voltooid

03 juni 2025

  • 'Ideeënworkshop': 09.00 – 16.00

Met de werkgroep werken we aan een plan voor de toekomst van het wijkgebouw. We denken na over wat het gebouw voor de buurt kan betekenen. De ideeën vatten we samen in een duidelijk overzicht.

Voltooid
Voltooid

20 en 21 mei 2025

Bijeenkomsten focusgroepen:

  • dinsdag 20 mei van 19.00 - 21.30 uur
    • gesprekken over hoe het gebouw straks gebruikt en georganiseerd moet worden
  • woensdag 21 mei van 15.00 - 17.30 uur
    • gesprekken over welke activiteiten in welke ruimtes passen
  • woensdag 21 mei van 19.00 - 21.30 uur, speciaal voor jongeren
    • we praten over wat zij in het wijkgebouw willen doen, hoe het er uit moet zien, welke activiteiten er plaats moeten vinden.
Voltooid
Voltooid

9 en 10 mei 2025

Inloopworkshops inwoners:

  • Vrijdag 9 mei: inloopworkshop inwoners 1 van 16.00 – 20.00 uur
  • Zaterdag 10 mei: inloopworkshop inwoners 2 van 10.00 – 14.00 uur

U kunt binnenlopen wanneer het u uitkomt om uw ideeën of zorgen over het wijkgebouw te delen. Er is geen vast programma. Via gesprekken, spellen en borden met foto's verzamelen we zoveel mogelijk meningen. Alles nemen we mee naar de volgende stap.

Voltooid
Voltooid

14 april 2025

Startbijeenkomst werkgroep: includi bekijkt de opgehaalde ideeën en reacties van inwoners en gebruikers. Tijdens de startbijeenkomst delen ze hun resultaten met de werkgroep, als startpunt voor het onderzoek.

Voltooid
Voltooid

25 maart 2025

Kennismaking werkgroep met onderzoeksbureau.

Voltooid
Voltooid

Januari - half maart 2025

Onderzoeksopdracht schrijven en besluitvorming, gunningproces onderzoeksbureau.

Voltooid

Over de klankbordgroep en hoe u kunt meedenken

Naast de werkgroep is er nu ook een klankbordgroep. Tijdens de bijeenkomsten eind 2024 hebben al 5 inwoners zich aangemeld.

De klankbordgroep helpt de werkgroep op 3 manieren door:

  • advies te geven
  • mee te denken over de communicatie: hoe bereiken we zoveel mogelijk inwoners en hoe delen we de belangrijke informatie
  • goed te luisteren naar andere inwoners en hun reacties terug te koppelen aan de werkgroep.

Wat de klankbordgroep níet doet:

  • beslissingen nemen
  • verantwoordelijk voor het eindresultaat: de gemeenteraad kiest uiteindelijk het scenario voor de toekomst

Voelt u zich betrokken bij wijkgebouw Balai Pusat en denkt u graag mee, meld u dan aan.

Vragen en antwoorden

Vragen en antwoorden Balai Pusat

Het is nu nog niet bekend wat er precies met het gebouw gaat gebeuren. Een belangrijk uitgangspunt is dat de sociaal-maatschappelijke activiteiten een plek blijven houden. Misschien komen er ook nieuwe functies of activiteiten bij. Tijdens het participatietraject hebben inwoners en gebruikers hun wensen gedeeld. Op dit moment worden de stappen gezet om te bekijken wat mogelijk is met renovatie of nieuwbouw op de huidige locatie.

Er is nog geen definitief plan voor het perceel naast het wijkgebouw. In december heeft de gemeenteraad geld beschikbaar gesteld om een onderzoek te doen naar de mogelijkheden voor het perceel. Zodra dit onderzoek van start gaat, wordt u hierover geïnformeerd.

Tot nu toe hebben de werkgroep en het onderzoeksbureau op verschillende momenten met inwoners gesproken. Ook in de volgende fase willen we inwoners betrekken. Er wordt nog gekeken op welke manier dit het beste kan. Op dit moment is er nog geen besluit genomen over renovatie of nieuwbouw. Zodra dat besluit er is, start een nieuw traject waarbij inwoners en gebruikers weer actief mee kunnen denken.

Op 11 december heeft de gemeenteraad besloten om een volgende stap te nemen en voor renovatie en nieuwbouw een voorlopig ontwerp te maken. Zodra dat klaar is, kan de gemeenteraad een definitief besluit maken en hier geld voor vrijmaken.

Vragen

Hebt u nog andere vragen, dan kunt u deze mailen naar accommodaties@epe.nl.

Op de hoogte blijven

Houd deze pagina in de gaten voor nieuws. We geven ook updates via de nieuwsbrief Toekomstbestendige accommodaties. Participatiemomenten worden via de sociale mediakanalen van de gemeente, via de krant, posters in het gebouw en soms per brief of flyer gedeeld.