Gemeente in gebreke stellen
Als de gemeente te laat reageert op uw aanvraag of bezwaar, kunt u haar in gebreke stellen. Dit betekent dat u de gemeente vraagt binnen 2 weken alsnog te beslissen. Doet de gemeente dit niet, dan moet zij een bedrag aan u betalen. Dit bedrag noemen we een dwangsom.
In gebreke stellen per post of e-mail
U kunt de gemeente ook per post of e-mail in gebreke stellen.
- Download het formulier dwangsom bij niet tijdig beslissen.
Stuur het ingevulde formulier per mail naar gemeente@epe.nl of per post naar:
Gemeente Epe
Marktplein 1
8161 EE EPE
Dwangsom gaat lopen als de gemeente niet binnen 2 weken beslist
De gemeente heeft dan 2 weken de tijd om alsnog een beslissing te nemen. Gebeurt dat niet, dan gaat de dwangsom automatisch lopen. Ook kunt u een besluit afdwingen via de rechter door direct beroep in te stellen.
Bij Woo-verzoek kan rechter dwangsom opleggen
Als de gemeente te laat beslist op uw verzoek op grond van de Wet open overheid (Woo), kunt u soms een dwangsom krijgen. U moet dan eerst de gemeente in gebreke stellen. Als de gemeente daarna niet binnen 2 weken op uw Woo-verzoek beslist, kunt u een beroep niet tijdig beslissen instellen bij de rechtbank. De rechter bepaalt dan of de gemeente u een dwangsom moet betalen.
Hoogte dwangsom afhankelijk van duur vertraging
De hoogte van de dwangsom is afhankelijk van de duur van de vertraging. Als de dwangsom gaat lopen gelden de volgende bedragen:
- € 23,- per dag voor de eerste 2 weken
- € 35,- per dag voor de volgende 2 weken
- € 45,- per dag voor de overige dagen.
De dwangsom loopt uiterlijk 42 dagen en bedraagt maximaal € 1.442,-.
Direct beroep instellen na 2 weken
Vanaf het moment dat de dwangsom gaat lopen kunt u ook direct beroep instellen bij de rechter. Het is niet nodig om eerst bezwaar te maken bij de gemeente. Verklaart de rechtbank uw beroep gegrond? Dan moet de gemeente binnen 2 weken alsnog beslissen.